Category: Ciekawostki

4 demony psychologii handlu – część 2

Euforia

Królowa demonów, Euforia jest stworzeniem, które obiecuje nielimitowane bogactwo i dostarcza nielimitowane cierpienie oraz ubóstwo. Euforia ciężko pracuje by to zapewnić, że bez względu na to, co widzimy, widzimy tylko i wyłącznie perspektywy na nielimitowane profity. To tak jakby handlowiec został w jakiś sposób pobłogosławiony dotykiem króla Midasa, z sukcesem, który jest naturalną konsekwencją naszego rutynowego zachowania.

niebo

W normalnych warunkach euforia ma małe znaczenie dla większości handlowców, jednak wielu z nich jest świadomych, że sukces na rynku forex nie jest zabawką dla dzieci. W sytuacji, gdy niewiarygodne zyski w krótkim okresie czasu są czasem możliwe, takie zyski są zwykle wynikiem długich studiów i praktyki, w czasie, której fałszywe obietnice euforii są udowadniane powtarzalnie poprzez swój brak znaczenia. W przypadku osoby początkującej, która nie posiada takiego zaplecza ciężkiej pracy i studiów, euforia może być rezultatem ciągu operacji wykonanych z sukcesem, jako, że handlowiec stopniowo dociera do takiego wierzenia, że jego rozumienie mechanizmów rządzących rynkiem jest bez zarzutu, a jego analiza tak dobra, że nie można się do niej przyczepić.

Czytaj Dalej

Cztery demony psychologii handlu

Chcemy podsumować podstawowe lekcje w naszej szkole krótką rozprawą na temat psychologii handlu i jej efektu na zyski oraz straty dla handlowców.

Rzadko obserwować można, że niesamowity teoretyk poradzi sobie dobrze w handlu. W sytuacji, gdy jest wielu nauczycieli akademickich z wieloma tytułami i zaszczytami od najbardziej prestiżowych uniwersytetów danego narodu, nie ma tak wielu, którzy osiągnęli niezwykłe sukcesy w handlowaniu walutowym.

wzrost_finansowy

Wystarczy powiedzieć, że w pewnym okresie czasu rada nadzorcza firmy LTCM, zawierała Myrona Scholes i Roberta C. Merton, dwóch laureatów nagrody Nobla, których wkład w teorię ekonomii jest jedną z najważniejszych w ostatnim stuleciu. Bez względu na to, nawet ich umiejętności analityczne nie wystarczyły, by uchronić firmę od spektakularnego upadku, kiedy zazdrość i euforia wzięły górę nad dyktatem rozumu oraz dźwignia finansowa zwiększyła wpływ na fałszywe obliczenia.

Czytaj Dalej

Programy do handlu z wysoką częstotliwością pod ostrzałem

Programy do handlu z wysoką częstotliwością (ang. High Frequency Trading) lub HFT użytkowane przez duże instytucje finansowe jak Goldman Sachs na przykład, generalnie rzecz biorąc używają aktualnych informacji z rynku by realizować wyjątkowo szybkie zlecenia, znane, jako błyskawiczne operacje wykonywane przed ważnymi zleceniami w toku. Dzięki nowoczesnej technologii, takie punktualne informacje na temat zleceń mogą obecnie być uzyskane z giełd jak na przykład z New York Stock Exchange czy NASDAQ, zwykle po za wysoką cenę.

grafika

Handel z wysoką częstotliwością krytykowany za bycie niesprawiedliwym

Automatyczny Handel z Wysoką Częstotliwością zyskał szczególnie złą sławę w połowie 2009 roku, kiedy to działalność związana z błyskawicznymi operacjami, której ostatnio umożliwiono operowanie na rynkach związanych z wymianą, została po raz pierwszy wystawiona na publiczną dogłębną analizę.

Czytaj Dalej

Co to są Pips, Lots, kredyty i dźwignie

Pips oraz Lots

Handlowcy zaangażowaniu w handel walutą szacują wartość par walutowych i rozmiar operacji w kategoriach pips i lots. Pip to zwykle najmniejsza wartość, w wyniku której wartość pary walutowej może się zmienić, jednak obecnie niektórzy brokerzy oferują również nieznaczne, ułamkowe kwoty pip. Dla przykładu, kiedy wartość pary EUR/USD idzie do góry przez jedno oczko do góry (innymi słowy pip), kwota zmieni się z 1.2345 na 1.2346 a rozmiar ruchu to właściwie tylko jeden pip.

znak_dolara

Ważną wskazówką dla początkujących handlowców jest to, by mierzyć sukces czy stratę na koncie w kategoriach pip niż w kategoriach faktycznej wartości ilości dolarów. Zysk jednego pip na koncie, gdzie jest 10$ jest równa w kategoriach umiejętności handlowca zyskowi 1 pip na koncie, gdzie jest 1 000$, jednak faktyczna suma dolarów jest zupełnie różna.

Czytaj Dalej